Aktuality
Snažte se dětem vštípit několik zásad.

Přecházej na místě, které je bezpečné. V místě, kde je dobře vidět na obě příjezdové strany. Nejbezpečnější je přechod pro chodce-zebra.
Pokud je přechod vybaven semaforem pro chodce, vždy se řiď jeho pokyny.
Před vstupem do silnice se musíš rozhlédnout a to VŽDY, i když svítí zelený panáček.
Nezapomeň auto zleva je ti nejblíž, proto se musíš podívat na toto stranu jako první, pak na druhou a znovu zkontroluj , zda se zleva neblíží vozidlo.
Přes silnici nepřebíhej. Přecházej rovně (nejkratší cestou) a rychle, ale neběhej.
Děti po dlouhé době opět vidí své kamarády. POZOR, aby toto nadšení ze shledání neskončilo pod koly vozidel.V blízkosti silnice mějte vždy děti pod kontrolou.
Zároveň apelujeme na řidiče, aby dbali zvýšené opatrnosti a byli obezřetní v blízkosti škol. Díky své obezřetnosti můžete zabránit neštěstí.
Policie České republiky Územní odbor Kolín Vám i Vašem dětem přeje klidný a úspěšný nadcházející školní rok.
S odkazem na Mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví bylo přistoupeno k rozvolnění některých vládních opatření. Občané již například mohou fyzicky navštívit pobočky Odboru pro zbraně a bezpečnostní materiál, ale i nadále musí dodržovat krizová opatření.
Na základě Mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví ze dne 9. dubna 2020, kdy bylo přistoupeno k rozvolňování některých opatření vyhlášených Vládou ČR, bude
od pondělí, 20. dubna 2020 obnovena činnost na Odboru pro zbraně a bezpečnostní materiál,
tedy budou znovu zavedeny úřední hodiny pro občany na těchto pracovištích v rozsahu, jaký byl vyhlášen před nouzovým stavem. Abychom ale i my eliminovali šíření nákazy novým typem koronaviru a současně dodržovali krizová vládní opatření, přistoupili jsme k objednávacímu systému. Žádáme občany, aby vždy nejprve telefonicky kontaktovali příslušné pracoviště "zbraní", kdy budou následně objednáni na určitý den i čas (v rozmezí od 8:00 do 17:00 hodin - pouze v půl a celou hodinu) k vyřízení své záležitosti.
Výjimkou jsou pobočky v Kladně a na Praze venkov, kde se mohou občané objednat prostřednictvím internetu. Aby nedocházelo ke kumulaci většího počtu osob, budou klienti objednaní přes internetový rezervační systém pozváni vždy na celou hodinu, ti, kteří se objednají telefonicky pak obdrží vždy termín v půl.
I nadále jsou ale v platnosti krizová opatření související s nouzovým stavem, žádáme tedy občany, aby při návštěvě poboček Odboru pro zbraně a bezpečnostní materiál tato opatření dodržovali a respektovali, tedy zejména:
- používali ochranné prostředky dýchacích cest (nos, ústa);
- dodržovali 2metrové rozestupy;
- respektovali zákaz shlukování;
- používali dezinfekční prostředky rozmístěné na stojanech v prostorách pro klienty, apod.;
Pobočka | Telefonní kontakt |
---|---|
Benešov (pro okres Benešov) | 702 129 876 |
Kladno (pro okres Kladno a Rakovník) | 702 129 875 |
Kolín (pro okres Kolín, Kutná Hora, Nymburk) | 702 129 874 725 997 567 |
Mělník (pro okres Mělník, Mladá Boleslav) | 702 129 873 |
Příbram (pro okres Příbram a Beroun) - | 702 129 872 |
Praha venkov | 702 129 879 |
Děkujeme za dodržování krizových opatření, chráníte nejen sebe, ale i ostatní.
Žádáme občany o respektování dočasných opatření z důvodu eliminace šíření nákazy koronaviru.
S ohledem na současnou situaci - vyhlášení nouzového stavu z důvodu šíření nákazy virem SARS-COVID-19 - přistupuje Odbor pro zbraně a bezpečnostní materiál Krajského ředitelství policie Středočeského kraje k dočasnému opatření.
Počínaje dnem 16. 3. 2020 se ruší úřední dny na kontaktních místech v celém Středočeském kraji.
Od 16. března 2020 se pro veřejnost ruší úřední hodiny na všech kontaktních místech pracovišť odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál v rámci Středočeského kraje. Pro případy nutnosti jsou od pondělí 16. 3. 2020 -8:00 hodin zřízeny následující infolinky na jednotlivá pracoviště:
Pobočka | Telefonní kontakt |
---|---|
Benešov (pro okres Benešov) | 702 129 876 |
Kladno (pro okres Kladno a Rakovník) | 702 129 875 |
Kolín (pro okres Kolín, Kutná Hora, Nymburk) | 702 129 874 725 997 567 |
Mělník (pro okres Mělník, Mladá Boleslav) | 702 129 873 |
Příbram (pro okres Příbram a Beroun) - | 702 129 872 |
Praha venkov | 702 129 879 |
Věříme, že chápete toto mimořádné opatření, kterým chceme naprosto minimalizovat fyzické kontakty a eliminovat možné šíření nákazy koronavirem. Opatření platí do odvolání, o případných změnách budeme informovat.
Veškeré další informace k zajišťování správních činností v oblasti zbraní v době nouzového stavu k dispozici zde.
Vánoční svátky jsou za dveřmi
Vánoční čas se pomalu, ale jistě blíží a s ním houstne pohyb osob v nákupních střediscích, na tržištích, ulicích i v dopravních prostředcích. Na Vánoce však nečekáme pouze my nakupující, ale také kapesní zloději. Využívají shonu, který je pro tento čas typický, ale také nepozornosti občanů. Lidé u sebe mají v tomto období více finančních prostředků a jsou při shánění vánočních dárků nepozorní a hektičtí.
V prostředcích hromadné dopravy je plno lidí v bundách s nákupními taškami, kteří se na sebe mačkají. Tady kapesní zloděj snadno zapadne a vy si vůbec nevšimnete, že vám někdo sahá do kapsy nebo kabelky. Je důležité sledovat osoby, které kolem vás stojí nebo se okolo vás proplétají a hlídat si svou příruční tašku či kabelku. Tu mějte stále pod dohledem. Finanční prostředky si můžete rozdělit i na několik částí a uložit je na různých místech v kabelce nejlépe do kapsiček se zipy. Pokud nosíte finanční obnos v kapsách, uložte jej nejlépe do vnitřních kapes na prsou. Velmi často jsou totiž okradeni muži, kteří nosí své peněženky s doklady a platebními kartami v zadních kapsách kalhot. To je také nejčastější způsob těchto krádeží. Velké riziko skýtají také batohy na zádech. Batoh si v dopravním prostředku raději sundejte, abyste ho měli na očích a finanční hotovost a platební karty nemějte navrchu ve snadno dostupné kapse.
Další příležitostí jsou již zmíněná nákupní střediska a tržiště. Lidé zde rotují doslova v proudech, jejich pozornost je odvedena k vystavenému zboží a tím se stávají snadným cílem pro zloděje. Hlavně ženy by si měly dávat pozor na své kabelky, neměly by je nechávat položené nebo zavěšené v nákupních košících jak se velmi často stává.
K nákupním střediskům také neodmyslitelně patří parkoviště, kde zloději číhají na vaší nepozornost. Značná část krádeží se stává v situaci, kdy si odložíte osobní věci na sedadlo ve vozidle a jdete k zavazadlovému prostoru vykládat nákup. Zloději se přikrčí mezi auty a vy si vůbec nevšimnete, že vám mezi tím někdo vykradl vnitřek auta. V mnoha případech je tato krádež připravena v organizované skupině. Jeden nebo několik z jejích členů k vám přistoupí a pod nějakou záminkou odvede vaši pozornost, zatímco další členové této skupiny vám odcizí věci z auta. Proto při nakládání nákupu do vozidla neodkládejte z vašeho dohledu kabelky a peněženky.
V těchto svátečních dnech, kdy zapalujeme svíčky na adventních věncích, nesmíme zapomínat i na možné riziko požáru. Z tohoto důvodu mějte na mysli, že svíčky nesmíte nechat bez dozoru a při odchodu tyto zhasněte.
Několik rad na závěr. Mějte své finanční prostředky pod dohledem, oddělte peníze od osobních dokladů, protože při případné krádeži peněženky i s doklady nepřijdete pouze o finanční hotovost, ale způsobíte si starosti i se zařizováním nových dokladů. Platební karty noste zásadně bez přístupového pin kódu nebo jej mějte alespoň odděleně.
Vzhledem k popsaným hrozbám krádeží budou policisté, strážníci a bezpečnostní pracovníci města Kolín, věnovat zvýšenou pozornost rizikovým místům.
Policie České republiky Územní odbor Kolín přeje všem krásné a klidné vánoční svátky.
S nástupem podzimu a chladnějšího počasí přichází také změna pro řidiče a jejich vozidla. Konkrétně se jedná o pneumatiky a jejich přezutí. Je třeba pamatovat na to, že provoz vozidla v letním a zimním období má svá určitá pravidla, která je třeba dodržovat a to především z hlediska naší bezpečnosti. Na provoz vozidla v zimním období pamatuje také zákon, který by měli znát všichni řidiči. Jedná se o zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, konkrétně o paragraf 40a. Toto ustanovení upravuje provoz vozidel v zimním období. Uvádí, že v období od 1. listopadu do 31. března lze užít vozidlo pouze za podmínky použití zimních pneumatik, a to pokud:
- se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza,
- lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.
Pokud je na silnici umístěna značka ,,Zimní výbava“, tato povinnost platí vždy bez ohledu na stav povrchu vozovky. Na cestách se také můžeme setkat s příkazovou dopravní značkou ,,Sněhové řetězy“. Na tu nejčastěji můžeme narazit, pokud se chystáme do hor. Jak již z názvu vyplývá, přikazuje řidiči nasadit na pneumatiky sněhové řetězy. Po nasazení řetězů může řidič bezpečně pokračovat ve své jízdě.
Zdroj: www.bezpecnecesty.cz
Jedním z hlavních důvodů, proč je bezesporu bezpečnější v zimním období používat zimní pneumatiky je ten, že to na letních pneumatikách daleko více klouže a jízda s letními pneu je tak daleko nebezpečnější a to nejen pro řidiče a jeho spolujezdce, ale pro všechny účastníky silničního provozu. Čím větší chladno, tím více letní pneumatika tuhne, špatně přiléhá k povrchu vozovky, a proto více klouže. Naproti tomu vozidlo vybaveno zimními pneumatikami má vyšší přilnavost na sněhu i ledu, je stabilnější a má kratší brzdnou dráhu. Řidiči osobních vozidel musejí mít zimní pneumatiky obuty na všech kolech.
V období zimy jsou silnice spíše mokré nebo s vrstvou sněhu. Zimní pneumatiky mají hrubší záběrový vzorek a jejich běhoun obsahuje více směsi na bázi siliky. Díky této látce pneumatika lépe přilne na povrch vozovky během nízkých teplot. Důležitou roli při jízdě na namrzlé silnici hraje také hloubka dezénu pneumatik. Pokud hloubka klesne pod hranici 4 mm, výrazně tím vozidlo ztrácí stabilitu a prodlužuje se brzdná dráha.
- Co se týče teplotních limitů, hraniční teplota pro použití zimních pneumatik je 7 stupňů Celsia, pokud je teplota nižší než 7 stupňů Celsia, je třeba přezout na zimní pneumatiky,
- Za nepoužití zimních pneumatik nebo sněžných řetězů dle zákona může policista uložit řidiči v příkazním řízení pokutu až do výše 2000 korun, ve správním řízení hrozí řidiči sankce až do výše 2500 korun.
Vybavit vozidlo zimními pneumatikami je velice důležité, a to především z důvodu naší bezpečnosti. V zimě je totiž riziko vzniku dopravní nehody 6x větší, než v létě a hlavní příčinou vzniku dopravních nehod je jízda na letních pneumatikách. Nikdo z nás asi nedovede dopředu přesně určit, jaké bude počasí, ale vzhledem ročnímu období lze předpokládat, že bude velice chladno a teploty klesnou i do mínusové škály Celsiovy teplotní stupnice. Štěstí přeje připraveným, proto nezapomeňte pneumatiky včas přezout, chráníte tak život svůj, ale také ostatních účastníků silničního provozu.
O jízdě v zimních podmínkách se můžete více dočíst na těchto odkazech:
https://www.ibesip.cz/Tematicke-stranky/Zasady-bezpecne-jizdy-v-aute/Jizda-v-zimnich-podminkach
https://www.ibesip.cz/Tematicke-stranky/Cestujeme-autem/Priprava-vozidla-na-zimu
https://www.ibesip.cz/Tematicke-stranky/Cestujeme-autem/Evropou-v-zime
Během prázdnin poměrně dost času trávíme za volantem. Ať už se jedná o cestu do zahraničí, na dovolenou, nebo na výlet po České republice.
Samotné řízení vozidla je poměrně monotónní činností a ačkoli to zní nepravděpodobně, tělo v jedné pozici se unaví mnohem více než se zdá. Když si k dlouhé cestě připočítáte letní teploty, tak si řidič může být jistý, že únava a opsalost se dříve nebo o něco později dostaví.
Jízda v noci je lákavá volba, kdy se vyhnete dopravním komlikacím a vysokým teplotám, ale myslete na to, že si narušujete svůj pravidelný denní cyklus.
Důležité je stav únavy a ospalosti nepodceňovat, ale jednat. Zastavte na nejbližším opočívadle a zacvičte si, protáhněte se. Krátkou rozcvičkou ztratíme maximálně 10 až 20 min. Zásadně se nestažte o povzbuzení kouřením či jinými medikamenty.
Pozor také na poslech monotónní, příliž hlasité hudby. Lepší variantou je poslouchat pořady, které povzbudí vaši pozornost.
Jak vyzrát nad únavou a a šťastně překonat dlouhou vzdálenost za volantem?
* Při delších jízdách si každé dvě hodiny naplánujte minimálně 15 min přestávku.- hlavní zásada nemanipulujte s pyrotechnikou jste-li pod vlivem alkoholu či drog, tyto nás zbavují opatrnosti,ostražitosti a soudnosti
- zábavnou pyrotechniku nakupujte ve stálých prodejnách, nikoli u stánků na tržišti, i když zboží u stánků splňuje všechny podmínky k prodeji, vlhkost a mráz ho může poškodit a znehodnotit
- nekupujte zboží, na kterém chybí návod v českém jazyce, označení výrobce nebo dovozce, označení třídy nebezpečnosti, číslo povolení k prodeji a datum použitelnosti
- výrobky kupujte jen v původním balení výrobce, pokud je zboží přebalené, je lepší je nekupovat
- vždy si přečtěte návod a řiďte se jím
- pozor na datum použitelnosti, po jeho uplynutí může být použití pyrotechniky nebezpečné, tato může vybuchnout předčasně
- při manipulaci s pyrotechnikou nemiřte na sebe ani na druhé
- v žádném případě nepoužívejte amatérsky vyrobené různé pyrotechnické předměty
- kupované výrobky se nesnažte doma ještě vylepšit, riziko úrazu je příliš velké
- zábavnou pyrotechniku nikdy neodpalujte z oken, balkonů či teras
- nepřibližujte se k nevybuchlé raketě a nesnažte se ji znovu odpalovat
- pyrotechniku nesvěřovat do rukou dětem
- rodiče by měli dětem na Nový rok zakázat sbírat nevybuchlé petardy, měli by je poučit o tom, že na takové předměty by neměly sahat
Rozdělení pyrotechnických výrobků
- třída: Úlomky a části pyrotechniky neodletí dále než 0,5 m od místa rozpadu, nehoří a nedoutnají. Jsou určeny pro děti, mládež a nezkušené uživatele. Mohou je prodávat i stánkaři. Patří sem prskavky, kapslíky, tyčinky s barevnými plameny, ohnivé fontány, létající motýlci, nebo vystřelovací konfety. Zboží prodejné bez omezení věku.
- třída: Jde o chemické výrobky s třaskavým účinkem, jejichž části odlétají až do 8 m, ale ve vzduchu po rozpadu nehoří ani nedoutnají. Jsou určeny výhradně pro dospělé a smí se prodávat jen v kamenných obchodech. Patří sem především rakety, petardy, římské svíce, barevné světlice a dýmovnice, rakety s výbušnými složkami a bengálské ohně. Prodej osobám starším 18 let.
- třída: Tato bezpečnostní třída obsahuje výrobky, které jsou určeny výhradně do rukou odborníků a vyškolených odpalovačů ohňostrojů. Jde o pyrotechnické předměty z více samostatných částí, smí se prodávat jen v kamenných obchodech. Jsou to hlavně malé italské pumy, dělové rány, velké rakety, ohňopády, vystřelovací pouzdra, nebo oblíbené japonské slunce.
- třída: Na tuto pyrotechniku se pohlíží jako na výbušninu, smí se prodávat pouze v kamenných obchodech, a to jen s povolením Českého báňského úřadu. Zakoupit je mohou jen držitelé průkazu odpalovače ohňostrojů. Patří sem dělové ohňostrojné rány, italské a kulové pumy nebo létavice.
Většina úrazů bývá způsobena nesprávnou manipulací s pyrotechnikou. Proto je třeba vždy postupovat dle návodu. Při nákupu je lepší se vyhnout pochybným prodejcům a zajít třeba do velkého obchodního domu, kde je větší záruka, že se zde nebude prodávat neschválené nebo závadné zboží. Nelegálně dovážené a neověřené zboží a rovněž tak amatérsky vyráběná pyrotechnika může být velmi nebezpečná. Z hračky se může změnit na skutečnou bombu. Nebezpečí úrazu může hrozit také na hromadných oslavách na náměstích a podobných místech, kam si lidé pyrotechniku přinesou a odpalují jí přímo na těchto místech. Malé děti a domácí zvířata by lidé na tyto atrakce z důvodu bezpečnosti neměli brát s sebou. V případě přemisťování se na místa oslav, nesedejte za volant pod vlivem alkoholu. Využijte raději taxi, hromadnou dopravu nebo si zajistěte střizliví odvoz.
Mě se to stát nemůže…
Petardy a dělobuchy vás mohou nejen popálit, ale také vám mohou roztrhnout kůži a nebo amputovat část těla.
- První stupeň popálenin se projevuje zčervenáním, zduřením a bolestivostí kůže.
- Druhý stupeň se pozná podle toho, že jsou na popálenině puchýře, kůže bolí a je též zarudlá.
- Nejzávažnější třetí stupeň je typický nekrózou, přiškvařením, šedým, bílým nebo černým zbarvením kůže a tím, že pacient necítí bolest.
Předtím, než začnete postiženému poskytovat první pomoc, eliminujte zdroj popálení (oheň, rachejtle hořící oděv atd.). Pokud není oděv k tělu přiškvařen, sundejte jej. V opačném případě oděv v žádném případě z těla neodtrháváme. Postižené místo okamžitě chlaďte nejlépe pod proudem tekoucí vody, popáleninu polévejte, ponořte do studené vody nebo na ní přiložte studený obklad. Nechladíme ledovou vodou, ideální je 8 stupňů Celsia. Po ochlazení ránu sterilně zakryjte. (www.ordinace.cz)
Může se stát, že zraněný vlivem silného šoku omdlí. Pak jej uložte do tzv. protišokové polohy, tedy do polohy na záda na rovné podložce. Nohy mu zvedněte do výšky alespoň 30 centimetrů nad zemí.
Hlavní zásadou pro jednání s raněnými je zachovat klid. Čím více budete panikařit, tím hůře bude i raněnému. Mluvte klidně a pomalu a jednejte s rozvahou.
K amputaci prstů většinou dochází při odpálení pyrotechniky zasazené do skleněné láhve. Není nutno asi zdůrazňovat, že se jedná o závažný úraz s trvalými následky a dlouhou a bolestivou léčbou. Pokud již dojde k odtržení časti končetiny, zavolejte okamžitě záchrannou službu a začněte poskytovat první pomoc. Zastavte krvácení tlakovým obvazem. Pokud zranění stále krvácí, přidejte další obvaz – nikdy ten původní nesundávejte! Dále proveďte protišoková opatření – položte pacienta na záda a zvedněte mu nohy do výšky 50 až 60 centimetrů. Amputovanou část končetiny seberte, sterilně zabalte, vložte do igelitového sáčku a sáček zevně chlaďte ledem (místo ledu výborně poslouží i mražená zelenina). (www.ordinace.cz)
Tento článek neměl za cíl odradit Vás od používání zábavné pyrotechniky, ale pouze posílit vaše povědomí o tom, že ji používáte správně. Přejeme Vám hezké a BEZPEČNÉ prožití oslav příchodu nového roku.
Pachatel vloupání dopaden
Policisté objasnili tři případy vloupání, kterých se dopouštěl dvatřicetiletý muž. Tento se v měsíci černu 2017 vloupal do třech objektů v obci Pečky, kde následně odcizil finanční hotovosti. Svého jednání se dopustil,ačkoli byl pro majetkovou trestnou činnost již v minulosti odsouzen.
I přes zákaz řídil
Dne 7.10.2017 v odpoledních hodinách v obci Pečky kontrolovala policejní hlídka řidiče vozidla zn. Š Octavia. Během této bylo zjištěno, že řidič má vysloven zákaz řízení motorových vozidel. Bohužel tímto prohřeškem to neskončilo. Řidič byl podroben dechové zkoušce na přítomnost alkoholu v dechu a orientačnímu testu na návykové látky. V obou případech byl výsledek pozitivní.
Muži bylo hned sděleno podezření z přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.
Bezpečně do školy
Snažte se dětem vštípit několik zásad.
Přecházej na místě, které je bezpečné. V místě, kde je dobře vidět na obě příjezdové strany. Nejbezpečnější je přechod pro chodce-zebra.
Pokud je přechod vybaven semaforem pro chodce, vždy se řiď jeho pokyny.
Před vstupem do silnice se musíš rozhlédnout a to VŽDY, i když svítí zelený panáček.
Nezapomeň auto zleva je ti nejblíž, proto se musíš podívat na toto stranu jako první, pak na druhou a znovu zkontroluj , zda se zleva neblíží vozidlo.
Přes silnici nepřebíhej. Přecházej rovně (nejkratší cestou) a rychle, ale neběhej.
Děti po dlouhé době opět vidí své kamarády. POZOR, aby toto nadšení ze shledání neskončilo pod koly vozidel.V blízkosti silnice mějte vždy děti pod kontrolou.
Zároveň apelujeme na řidiče, aby dbali zvýšené opatrnosti a byli obezřetní v blízkosti škol. Díky své obezřetnosti můžete zabránit neštěstí.
Policie České republiky Územní odbor Kolín Vám i Vašem dětem přeje klidný a úspěšný nadcházející školní rok.
Podvody prostřednictvím Facebooku, buďte obezřetní!
V současné době využívají podvodníci toho, že někteří uživatelé mají až příliš otevřené profily, a kdokoliv z nich může stáhnout množství fotografií a osobních informací. Následně založí profil s identickým či velmi podobným jménem a profilovou fotografií z původního (originálního) účtu. Poté se snaží kontaktovat přátele spřízněné s profilem, ze kterého byla tato data odcizena. Nepozorní uživatelé si takový profil přidají do přátel, protože znají daného člověka i jeho profilovou fotografii.
Útočníci se následně pokouší získat čísla mobilních telefonů přátel originálního profilu, kteří se nechali nachytat, a odeslat na ně ověřovací SMS pro mobilní platby (například za zakoupenou hru).
Jak může takový kontakt vypadat:
„hi dej mi své císlo?“ “nyní sms dorazila vodafone ?”
“Vysvetlím Ti to. Napiš mi, prosím te, ten príchozí kód. ?”
V první řadě, pokud už uživatelé své telefonní číslo odeslali, by v žádném případě příchozí SMS kód neměli přeposílat nikomu dalšímu.
Podvodný facebookový profil lze snadno zablokovat, pokud jej nahlásí reální přátelé profilu, který byl okopírován.
Oheň je dobrý sluha, ale zlý pán!
Květen je přede dveřmi a tak na mnoha místech celé země stejně jako každý rok vzplanou menší či větší ohně a vypuknou lidové veselice známé jako „pálení čarodějnic.“ Hasiči a policisté pak každoročně vyjíždějí ke zvýšenému počtu požárů, ke kterým v důsledku těchto oslav dojde.
V této souvislosti neuškodí připomenout několik základních rad z oblasti požární ochrany, které by měli ve vlastním zájmu všichni účastníci veselice dodržovat.
Pečlivě vyberte bezpečné místo pálení. Např. v lese lze rozdělávat oheň jen na k tomu vyhrazených místech. Zcela zakázáno je rozdělávání ohně na místech se vzrostlým porostem, tedy i na louce nebo na strništi apod. Oheň nezakládejte ani pod větvemi a na kořenech stromů, na suchém listí, lesní hrabance. Pro rozdělávání ohně je naopak ideální hliněný podklad. Pamatujte i na bezpečnou vzdálenost od budov, neboť díky odletujícím jiskrám či žhavým uhlíkům z vysoké vatry hrozí např. zapálení střechy.
Ohniště by mělo být zbaveno všech hořlavých materiálů (včetně kořenů a kořínků) a bezpečně odděleno od okolí (např. kameny, pískem). V případě větších vater je vhodné ohniště oddělit od okolí pruhem širokým až jeden metr.
Dělejte jen takový táborák, který dokážete zvládnout! Pokud chystáte velkou vatru, dejte si pozor, aby byly polena poskládány do stabilní pyramidy (pomohou např. záseky na polenech), která umožní prohořívání dovnitř a zabrání případnému zhroucení hranice do okolí - jinak může dojít k popálení přítomných či ke vzniku požáru.
Při rozdělávání nebo udržování ohně nikdy nepoužívejte vysoce hořlavé látky jako např. benzín, nafta či líh. Oheň se pak velmi snadno vymkne kontrole a může způsobit i vážné popáleniny. Navíc podle zákona o ochraně ovzduší v otevřených ohništích nelze pod hrozbou vysokých pokut spalovat žádné chemické látky. Daleko méně riskantní je použití pevného podpalovače, který má stabilní výhřevnost a především při jeho použití v okolí nevznikají vysoce hořlavé plyny.
Oheň nesmíte ponechat ani na okamžik bez dozoru, hlídejte ho, aby se nevymknul kontrole a nedošlo k jeho nekontrolovatelnému šíření a vzniku požáru. Mějte nachystán dostatek vody (popř. písek, hlínu), kdyby se oheň vymykal kontrole. I proto je dobré umístit ohniště v blízkosti vodního zdroje. Příjezdové cesty vedoucí k místu pálení musí být průjezdné.
Při pálení ohňů by měla být vždy přítomna alespoň jedna osoba starší 18 let.
Nezapomeňte ohniště důkladně uhasit a přesvědčit se, že nemůže dojít k opětovnému vznícení. I ve zdánlivě zcela vyhaslém ohništi se mohou skrývat žhavé oharky, které např. vítr může znovu rozdmýchat a oheň roznést do okolí. Hasiči musejí každý rok dohašovat ohniště, které byly po veselici ponechány svému osudu.
Mnohde lidé při pálení čarodějnic přeskakují vatry. Tato riskantní zábava může způsobit, že se vznítí část vašeho oděvu. Pokud v tomto případě nemáte po ruce dostatek vody, popř. jiné hasební látky, je vhodné použít pravidlo „Zastav se, lehni si a kutálej se!“
Pokud vám hoří oděv, neutíkejte - během či chůzí se oheň ještě více rozšíří. Okamžitě si lehněte na zem a pro ochranu obličeje si ho zakryjte dlaněmi (dlaně nepřikládejte na tvář pouze v případě, že hoří rukávy oblečení). Válejte se, dokud plameny neuhasnou – válením se zamezí přístupu kyslíku potřebného k hoření. Je-li po ruce deka nebo jiná vhodná textilie (nesmí to být textilie z umělých látek), lze ji také použít k uhašení hořícího oděvu. Pokud je oblečení přiškvařené k ráně, rozhodně jej sami nesundávejte nebo nestrhávejte. Při popálení okamžitě volejte linku 155, kde vás povedou první pomocí než na místo dorazí sanita. Myslete na, že špatně provedená první pomoc může popálenému spíše uškodit.
Právnické či podnikající fyzické osoby jsou povinny předem oznámit HZS spalování hořlavých látek na volném prostranství- tedy i pálení „čarodějnic“- přičemž musí dbát jeho pokynů. V případě zanedbání této zákonné povinnosti pak hrozí nemalé sankce a pokuty. Zejména při pálení velkých vater by měl pořadatel celou akci včas oznámit a domluvit se i na přítomnosti dobrovolných hasičů ze své obce. Zmíněné oznámení se provádí písemně, prostřednictvím spisovny ( spisovna@sck.izscr.cz) nebo na telefonicky na čísle 950 870 157 a to minimálně 5 dní předem.
Každopádně i v případě , kdy pálení čarodějnic organizují samotní občané jako fyzické osoby, doporučujeme celou akci dopředu oznámit HZS Středočeského kraje, nejlépe elektronicky prostřednictvím internetu, na adrese www.hzssck.cz v záložce „ evidence pálení“. Při ohlášení je nutno uvést místo, čas pálení, odpovědnou osobu včetně kontaktu na ní a přijatá protipožární opatření. Tímto předběžným oznámením se zamezí zbytečným výjezdům k domnělým požárům, neboť během Filipojakubské noci hasičům obvykle narůstá počet planých poplachů.
Ohlášení se rozhodně neprovádí na čísle tísňových linek, které slouží k přímé pomoci.
Při silném větru a v době velkého sucha oheň venku raději vůbec nerozdělávejte.
Pokud se vám oheň vymkne z rukou ihned volejte linku 150 nebo 112.
Pamatujte, že i chvilková nepozornost či neopatrnost může způsobit velké neštěstí Vám i druhým. Proto si dejme pozor, aby se pálení ohňů jako ochrana před „zlou mocí čarodějnic“ nezměnilo v pravý opak.
Kolínští policisté spolu s hasiči přejí krásnou Filipojakubskou noc.
Velikonoce jsou již za dveřmi, pozor na silnicích
Nejen velikonoční svátky, ale jarní dny obecně, mají z pohledu silničního provozu svá úskalí. Dobré povětrnostní podmínky lákají na silnice i řidiče, kteří přes zimu raději nevyjíždějí. Oproti zimním měsícům je proto nutné počítat s vyšší intenzitou provozu. Řidiči by ale neměli zapomínat na proměnlivost jarních povětrnostních podmínek a uvědomovat si riziko tvorby lokálních námraz a dalších rozmarů počasí. Na opatrnost by neměli zapomínat také řidiči, kteří usedají za volant (řídítka) po několika měsíční pauze. Jízdu je vždy nutné přizpůsobit aktuálním schopnostem.
Velikonoční dny a navazující prázdniny bývají spojeny například s pořádáním kulturních, společenských či církevních akcí nebo rodinnými výlety. Cesty za takovými událostmi mohou významně ovlivnit plynulost provozu. Komplikace lze očekávat zejména ve větších městech nebo na frekventovaných komunikacích. Řidiči by proto měli věnovat pozornost dopravním informacím a včas na ně reagovat. Mohou se tak vyhnout kolonám nebo předejít dopravní nehodě.
S velikonočním obdobím je spojeno také požívání alkoholických nápojů. Řidiči, cyklisté i chodci by si však měli uvědomit, že do silničního provozu alkohol nepatří.
Jako každý rok, i tyto velikonoční svátky budou kolínští policisté dohlížet na plynulost v silničním provozu a neopomenou ani kontrolu alkoholu, či jiných návykových látek, za volantem.Být dobře viditelný v silničním provozu znamená mnohdy PŘEŽÍT!
Vidět a být viděn je základem bezpečnosti v silničním provozu. Snížená viditelnost, kdy účastník silničního provozu zřetelně nerozezná vozidla, osoby, zvířata nebo i předměty na pozemní komunikaci od soumraku do svítání, za mlhy, sněžení nebo hustého deště, je pak okamžikem, kdy dochází k dopravním nehodám s často tragickými následky na zdraví a životě.
Při pohybu na pozemních komunikacích jsou nejzranitelnější nemotorizovaní účastnící silničního provozu, chodci a cyklisté. Zejména chodci by proto měli dbát na to, aby byli dobře vidět na dostatečnou vzdálenost a řidiči motorových vozidel se jim tak mohli včas vyhnout.
Pestré oblečení a reflexní prvky!
Je prokázáno, že pokud se na komunikaci pohybuje člověk, který má na sobě tmavé, je řidič schopen zaznamenat jej na vzdálenost 18 metrů.
Lepší to je už například se žlutou barvou oblečení, kdy je chodec viděn na vzdálenost 37 metrů,bílý oděv řidič zaregistruje na 55 metrů.
Nutno zmínit, že ani tato vzdálenost není v noci na bezpečné vyhnutí se chodci dostačující. Chodci by proto vždy měli mít na svém oblečení nějaký prvek, který by je více zviditelnil. K dispozici máme například fluorescenční materiály – ty zvyšují viditelnost za denního světla a za soumraku, ve tmě však svou funkci ztrácejí. Nejčastěji používanými barvami jsou jasně žlutá, zelená a oranžová. Výhodnější je použití reflexních materiálů - ty odrážejí světlo v úzkém kuželu zpět ke zdroji, a to až na vzdálenost kolem 200 metrů. Výrazně tak zvyšují viditelnost za tmy a za snížené viditelnosti. Reflexní materiál je v noci vidět na 3x větší vzdálenost než bílé oblečení a více než na 10x větší vzdálenost než oblečení modré.
Předměty z reflexních materiálů je nejlepší umístit blízko ke kolenům, na konce rukávů a do úrovně pasu. Důležité je, máme-li třeba jen jeden reflexní pásek, mít ho na straně směrem do vozovky a nemít ho někde pod oblečením, ale viditelný ze všech stran. Dětem pak můžeme pořídit oblečení, které je již vybaveno prvky z reflexních materiálů, stejně jako jsou takto vybaveny již i školní brašny.
Mějme na paměti, že při rychlosti 75 km/h potřebuje řidič nejméně 1,5 sekundy na to, aby si uvědomil nebezpečí a odpovídajícím způsobem zareagoval – za tu dobu ujede 31 metrů. A než začne s vlastním vyhýbacím manévrem, ujede od zpozorování chodce více než 150 metrů. Na tento celkem jednoduchý úkon, kterých se na silnicích děje denně nepočítaně, tak potřebuje řidič zhruba 200 metrů. A právě na takovouto vzdálenost může chodce spatřit, jen pokud má na sobě reflexní doplňky. Více informací o viditelnosti zde.
Pozor na podvodníky!
Touto cestou Vás chceme upozornit na velmi promyšlený způsob podvodu.
Neznámý/á pachatel/ka prostředníctví telefonu kontaktuje převážně seniory, kdy se vydává za člena rodiny ( např. manželka vnuka,vnuk). Během hovoru požádá o půjčku finanční hotovosti. Takto oslovená osoba v domnění, že skutečně hovoří se členem rodiny s půjčkou souhlasí a finanční hotovost připraví. Poté se dostaví na adresu muž či žena, jejichž návštěva je avizována prostředníctvím zmíněného telefonátu. Tito se při příchodu představí jako přátelé rodinného příslušníka, který je požádal o vyzvednutí finančního obnosu. Veškeré informace do sebe zapadají a není tedy prostor k pochybnostem. Touto lstí se neznámý pachatel bez užití násilí zmocní Vašich úspor. Vyzýváme k opatrnosti ! V případě, že budete takto osloveni, vždy si ověřte, zda jste skutečně hovořili s někým z rodiny či nikoli. Pokud zjistíte, že hovor se nezakládal na pravdě okamžitě kontaktujte Policii České republiky na linku 158.
Děláme vše pro Vaše bezpečí.
V době od 22.7.2016 do 23.7.2016 se uskutečnilo bezpečnostní opatření Bezpečné Pečky, kterého se účastnila desítka policistů. V průběhu této akce bylo zkontrolo celkem 96 osob a 94 vozidel. Policisté přistihli řidiče, který usedl za volant pod vlivem alkoholu. Dále pak řidiče v době zadržení řidičského oprávnění, a několik propadlých technicých prohlídek.